Z vyvýšeného místa (než obrostlo vysokými stromy) bývalo vidět do dálky přes Zaječov a Komárov až k Žebráku. Tomu místu se říká Na ambitech. Ambit znamená ochoz. A co je zde zvláštního? Prý se zde ukrývali kněží z kláštera, když husité táhli na Plzeň. Přes obdélníkové kamenné pole lze dojít k hladké skále, na níž je vytesán letopočet 1611.
Dodnes se přesně neví, co tento letopočet znamená. Je množství kamenů okolo skály zbytkem rozpadlé stavby? Nebo je to označení hranic mezi dvěma panstvími? A nebo snad tento letopočet sem vytesal někdo ze zaječovských obyvatel, kteří se zde ukryli poté, co v únoru toho roku do Čech vpadli Pasovští? Vždyť již 11. února 1611 přepadli a vyplenili Beroun a na jaře toho roku se u Hluboše uskutečnila dokonce bitva mezi pasovským vojskem a příbramskou domobranou, tedy okolo 12 km vzdušnou čarou od Zaječova. Druhá bitva se odehrála počátkem měsíce března 1611. Pasovská vojska vedená biskupem Leopoldem pronikla do Čech a při svém tažení páchala na obyvatelstvu kruté násilnosti, včetně drancování majetku a žhářství. Tomuto řádění se postavil na odpor hejtman podbrdského kraje, který s vyzbrojenými sedláky napadl Pasovské u Hluboše. V krvavé bitvě zahynulo na 250 cizích žoldáků. Nemalé ztráty byly i na straně českých sedláků. Jinou verzí je, že do cesty se pasovským vojákům postavila zemská armáda pod velením Jindřicha Matyáše z Thurnu. Bitva skončila těžkými ztrátami na obou stranách, celkově se však považuje za porážku pasovského vojska, neboť zneutralizovala jeho rabovací potenciál, čímž bylo cíle zeměbrany dosaženo.
Kousek od tohoto letopočtu je do stejné skály vytesán letopočet 1893. Toto datum je ještě záhadnější. Marně jsem pátral. Toho roku se sice narodili Walter Ulbricht, Hermann Göring či Mao Ce-tung, byla založena Sparta Praha, ale to zřejmě nebude ono.
Nezbývá mi nic jiného, než krátce popsat cestu k těmto záhadným letopočtům. Ale opravdu krátce, neboť odměněn je ten, kdo hledá a najde. Tak tedy, vydáte se po asfaltové silnici okolo Zárubovy hájovny Okrouhlík, hned za ní odbočíte po lesní cestě vlevo vzhůru. Po levé straně je modřínový les, na mapách polesí zvaný U zabitého Němce. Údajně zde byl koncem války zahrabán německý voják, který byl u hájovny při útěku na západ zastřelen při pokusu o její vykradení. Od modřínového lesa stoupá cesta strmě vzhůru. Po absolvování výstupu se ocitnete na plošině, kde se cesta rozdvojuje. Vy se dáte vpravo a jste skoro na místě. Velké poházené kameny, plochá skála, travnatý úvoz, snad zbytek potoka nebo cesty a navršené malé kamenné mohyly nad letopočty.
Jan Čáka kdesi o letopočtu napsal: Číslice vyhlížejí velice kultivovaně a žádný prostý vesničan by je neudělal.
Komentáře vytvořeny pomocí CComment