Stránky
milovníků
brdských
hvozdů
.org

   Následující článek je nahlédnutím do jedné z historických publikací populárního charakteru, kterých byla svého času o Brdech napsána celá řada. Jedná se o článek z turistické publikace. Mj. zjistíme, že v roce 1935 byly Brdy protkány hustou sítí značených (!) a udržovaných turistických cest. Z přiložené mapky se pak i pro dnešní potřebu můžeme dozvědět např. údaje o vzdálenostech mezi jednotlivými vyznačenými místy.

Následující článek pochází z knihy „ROKYCANY - historické a kulturní skizzy“, kterou jako zvláštní otisk z jubilejní výroční zprávy Městské spořitelny v Rokycanech vydala v roce 1935 Propagační sekce Okrašlovacího spolku v Rokycanech (96 stran s mapou)

Ing. Jaroslav Bílý:

ROKYCANY, TURISTICKÉ VÝCHODISKO DO BRD

Předseda Podbrdské župy KČST., ředitel K. Dvořák z Hořovic, nadšený ctitel Brdska, líčí krásu našeho kraje těmito pravdivými slovy: Za vesničkou Báněmi stojí v lese kaplička a na ní jsou vepsána slova bible: „Uvěř, zde jest stánek milosti.“ „Zde jest počátek brdské pohádky ...“ napsal Zd. Tlamich. Třeba však jíti dále. Za každým krokem se stupňuje krása okolí a roste do nevídané nádhery. A když přijdeme do vlastních Brd, nedovedeme již skoro rozeznati, jsme-li ve skutečné přírodě nebo v říši bájí. - Opravdový a velebný stánek milosti jsou naše Brdy. Širé moře lesů, zabírajících téměř celou jihozápadní oblast středních Čech. Moře lesů, tvořících souvislý celek hvozdu, ničím nepřetržený, v kraji úplně českém, kterého se ještě nedotkla cizí ruka. Zalesněné pohoří nazváno podle staroslovanského jména Brda, již samo o sobě značí zalesněné hřbety. Kraj, který se blíží svými přírodními krásami Šumavě, nerovná-li se jí v mnohém, kraj oplývající tak skvělým půvabem, jaký zřídka kdy najdeme, kraj, kde turista vidí všecko, čeho může poskytnouti příroda ze svých bohatých pokladů. Čarovná údolí, hluboko vklíněná do vysokých, zalesněných hřbetů, horské svahy a kamenité stráně, poseté mlázím, paseky s nedobytými, již hnijícími pařezy, s množstvím červených jahod, malin a ostružin, mýtiny, zářící zelenou travou s nesčetnými květy přerůzných barev a druhů. Hluboké tmavé lesy a v nich mohutné smrky, jedle, místy duby a buky, lesní cesty a linie, vroubené ušlechtilými modříny, všecky stromy s kmeny silnými, zdravými, omšenými a vysokými. Vpravdě živé lesy a v nich všude bujný podrost měkkého mechu, bujného kapradí, přesličky, pestré směsi nejrůznějších hub a bohatá lesní květena, střídající se podle roční doby. Množství drobného ptactva poletuje se stromu na strom a jásá radostí ze života, krahujec, sova, výr, tetřev, datel, liška, srnec a jelen - lesů král - pestří lesní hlubiny - a není kroku, aby oko nebylo upoutáno pohledem na něco nového nebo aby k sluchu nepronikl každé chvíle jiný zvuk. Brdská příroda chlubí se tu svou hýřivou nádherou, jak nejlépe dovede. Zde najde každý, po čem touží a co v přírodě hledá.

Město Rokycany jest pohodlné východisko do brdských lesů, neboť vlakové spojení jak od Prahy, tak i od Plzně jest velmi příznivé a na lokální dráze Rokycany - Mirošov - Nezvěstice jezdí tak dostatečný počet vlaků, že se turista může již v nejčasnějších ranních hodinách kochati krásou probuzené přírody.

Péčí odborů Klubu čsl. turistů, kteréž pracují v oblasti brdského kraje, značeny jsou nejzajímavější a nejvděčnější partie v husté sítí, čítající několik set kilometrů; rokycanský odbor má vyznačeno na 250 km cest v nejbližším i ve vzdálenějším okolí, vycházejících buď přímo z města nebo z blízkého Mirošova, z Mýta a z Holoubkova s konečným cílem: Nová Huť, Březina, Rač, Zámeček u Tří trubek, Padrť, Melmatěj, Tesliny, Třemšín, Lopata atd. K těmto místům se připojují značené cesty všech sousedních odborů KČST., takže i náročnější turista, milující lesy s bohatě vybavenou přírodou, najde značné množství osvěžujících výletů polo-, celo- i několikadenních. V městě i v okolních obcích (na př. v Padrti) jest dostatečně postaráno o pohodlný nocleh a o dobrou stravu. Z příjemných polodenních výletů jmenujeme: Čilina (modrá značka), Nová Huť u Chrástu (žlutá), Březina přes Osek nebo Volduchy (žlutá), Holoubkov (zelená), Dobřív-Melmatěj (žlutá), Mirošov přes Kotel (žlutá), Lopata (zelená), Šťáhlavy (červená), Žďár (červená).

Celodenní výlety lze podniknouti z Mirošova na Padrť (modrá), z Mirošova na Okrouhlík a Tesliny (modrá) s odbočením přes kostelík na Padrť nebo i dále na Třemšín, Morásek, z Mýta přes lovecký zámeček u Tří trubek na Padrť (červená) a zpět do Mirošova, z Rokycan na Březinu (žlutá), přes Sklenou Huť (zelená) na Rač a do Holoubkova (červená) nebo do Dobříva okolo Melmatěje na Padrť (žlutá), přes Žďár - Melmatěj - Ledový potok do Mirošova (zelená) a mnoho jiných, kombinujeme-li uvedené trati. Cesty jsou vedeny stále lesy, dýchajícími zdravým, ozonem prosyceným vzduchem. Navštívíte-li Padrť, jedno z nejkrásnějších míst v Brdech, vynikající idylickou polohou a rázem skoro šumavským, a přijdete-li na hráz, dělící oba velké rybníky (115,65 ha), s níž jest nejpěknější pohled na ohromnou hladinu rybníků a na moře lesů je vroubících, poznáte, že Brdy mají skutečně nádherná zákoutí, kam se rádi vracíme, abychom znovu vychutnali všecku krásu, kterou nám příroda tak bohatě podává.

Nebo projdete-li půvabnou cestou ze Strašic k loveckému zámečku u Tří trubek a dále na Padrť, úchvatnými lesy, podél Padrťského potoka, který rovněž v mnohých místech připomíná Šumavu klikatým, prudkým tokem a divukrásným okolím, osvěžíte se a posílíte. A nespočetně jiných krásných partií poskytnou vám Brdy. Zříceniny hradu Valdeka, Vysoký Tok, Jordán, Koruna, Baštiny, Borská, Lázský rybník, okolí Jinců, Třemšín, Morásek a t. d., to jsou další perly brdské oblasti. Jíti krásnou krajinou, přelétati zrakem a vnímati všecku rozmanitost přírody a při tom zapomenouti na všechen chvat doby, toť skutečný odpočinek pro tělo i pro duši.

Brdy však mají svou vlastní krásu i v zimě; v posledních letech zimní turistika našla mnoho vhodných míst pro lyžařský sport, jako je blízký Kolvín, Padrť s okolními vrchy, kde nejen začátečníci, nýbrž i zkušení a vytrvalí lyžaři najdou množství partií, které vyhovějí úplně jejich výcviku.

Odbor KČST. v Rokycanech vypracoval a Podbrdská župa vydala schematickou kapesní mapku (otisk připojen k článku) se všemi značenými cestami v oblasti od Karlova Týna k Plzni a od Křivoklátu k Březnici, s udáním vzdáleností v kilometrech, takže se turista bez nebezpečí bloudění může směle vydati do našich krásných brdských lesů. Co nejdříve vyjde nákladem Klubu čsl. turistů za pomoci voj. zeměp. ústavu speciální mapa se všemi značenými cestami téže oblasti.

Přijďte si prohlédnouti Brdy! Poznáte je, jak jsou vábivé, nezapomenete na ně, budete se sem vraceti v každé své volné chvíli a budete jistě hlouběji pronikati do jejich tajů a krás.

Hore zdar!

napsal Josef Švandrlík

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Menu