Klondajk, tajemné monstrum rozkládající se na hlavním brdském hřebeni mezi Stožcem a Jistevníkem, svého času největší raketová základna protivzdušné obrany státu. Znají jej snad všichni brdomilové, ačkoli možná ne všichni pod tímto názvem. Naprosté většině z nich byl více než trnem v oku, neboť při jeho výstavbě byly zplundrovány desítky a stovky hektarů brdského lesa v jedné z nejhezčích oblastí Hřebenů. Nutno však zároveň přiznat, že právě ona kolosální rozloha a všudypřítomná atmosféra tajemna ty samé jedince často přitahovala a naplňovala jejich mysl řadou nezodpověditelných otázek.
Již od počátku existence Brdských stránek jsme měli touhu se tomuto tématu nějakým způsobem věnovat a udělat si v tom všem tak trochu jasno. V obavě před šťouráním do vosího hnízda jsme se však vždy raději drželi zpět. Nyní se ale domníváme, že doba uzrála natolik, abychom tak mohli bez obav učinit. Na podzim roku 2001 totiž Klondajk definitivně padl, jinými slovy: celá základna byla definitivně zrušena. Neznamená to sice, že by objekt byl volně přístupný, stále je střežen, ale armádou již není využíván. Z tohoto důvodu považujeme za možné podělit se s vámi o informace, které se nám podařilo o tomto objektu a jeho historii shromáždit.
Většinu informací nebo alespoň důležitých souvislostí jsme mohli nasbírat během jedné únorové soboty r. 2002, kdy byl malé skupině lidí umožněn na toto kdysi tak bedlivě střežené místo vstup. Díky přítomným znalcům z oboru „raketologie“ (jeden z nich návštěvu zajistil), jsme měli možnost obdržet i vyčerpávající popis někdejšího fungování základny a vůbec prožít nevšední zážitek, na který patrně nikdy nezapomeneme.
Při zpracovávání tématu jsme dospěli k názoru, že by bylo nejlepší předložit minimálně dva články týkající se Klondajku, resp. naší návštěvy na něm. Ten první bychom mohli označit jako verzi „Professional“ a je určena především zájemcům o zbraňové systémy studené války. Druhou bychom naopak mohli označit atributem „Light“ a více než vojenským expertům je určena těm, které tento objekt zajímá spíše z prosté lidské (brdomilské) zvědavosti.
Jelikož nám bylo umožněno na základně i fotografovat, oba články jsou doplněny o množství snímků. Nicméně původně asi nikoho z nás nenapadlo sepisovat nějaké reportáže, pročež většina snímků byla pořizována více či méně náhodně. Řadu objektů a událostí proto zachycenu bohužel nemáme. I tak se však spojením děl různých autorů podařilo sestavit zajímavou koláž snímků doprovázejících text reportáží (alespoň doufám). Až později jsme po získání dalších obrázků k reportážím připojili i „Foto doplněk“, tedy sbírku dalších vybraných fotografií pořízených během akce.
Zvlášť jsme zpracovali také sérii leteckých snímků Klondajku z roku 2000, z nichž některé byly uvedeny již dříve ve fotogalerii Tomáše Kuby, a především jsme mohli publikovat i velmi zajímavé svědectví člověka, který se v letech 1984 až 1985 podílel na výstavbě tohoto areálu.
V únoru 2006 uplynou od naší návštěvy Klondajku již čtyři roky. Během této doby se na nás obrátila řada lidí s doplňujícími informacemi, dotazy a náměty. I z výsledků ankety v sekci INOVA o nejzajímavější příspěvek sekce Zajímavá místa je patrné, že Expedice Klondajk a její prezentace na našem webu byla počinem, který vzbudil jednoznačně největší zájem návštěvníků. Klondajk je tedy stále tématem, které přitahuje velikou pozornost. Mimo jiné i z tohoto důvodu Petr Janda zpracoval nový článek, v němž upřesňuje fungování i samotný smysl existence tohoto monstra z dob studené války, neboť v původním článku (reportáž Profi) bylo vysloveno několik domněnek, které se nakonec ukázaly být mylnými. Další informace záhy poskytl jeden z návštěvníků stránek, který na Klondajku trávil dva roky při výkonu základní vojenské služby. Navíc se podařilo získat poměrně čerstvé letecké snímky objektu, na základě kterých můžete ve srovnání s těmi z roku 2000 posoudit, co se na daném místě změnilo.
Během roku 2005 (ale vlastně již i dávno předtím) se objevovaly zprávy, že celý Klondajk by měl být být převeden do vlastnictví města Dobříše. Zatím poslední informace, kterou o této transakci máme, pochází z webových novin Naše noviny - nezávislý poberounský občasník. Ve článku "Velký Klondajk na prodej" (dnes již nedostupném) se lze dočíst nejen to, že část transakce by měla proběhnout již v měsíci lednu 2006 a celý převod by pak měl být hotov do poloviny roku, ale také to, že město chce celý areál obratem dál prodat(!) subjektu podnikajícímu v oblasti stavebnictví. Aniž bych chtěl v tuto chvíli bít předčasně na poplach, obávám se, že to není příliš dobrá zpráva nejen pro Klondajk, ale možná i pro širší okolí brdských hvozdů. V následujícím období se proto budeme snažit získat o celé věci více informací. Je tedy zřejmé, že téma Klondajk zůstane i nadále otevřené...
Expedice Klondajk 2002 - článek Professional
Expedice Klondajk 2002 - článek Light
Expedice Klondajk 2002 - kompletní fotogalerie
Klondajk - Letecké snímky (2005)
Klondajk - Zrození velikého obra (1984/85)
Klondajk - Dva roky služby u velikého obra (1988/90)
Klondajk - Upřesňující informace a doplněk
Klondajk - originální foto techniky I (reálné foto raket S-200 Vega a radiolokátoru K-1 B přímo ze základny)
Klondajk - originální foto techniky II (reálné foto raket S-200 Vega v různých pozicích, přepravních tahačů, radiolokátorů apod. přímo ze základny - omluvte prosím sníženou kvalitu snímků)
Samozřejmě není nikde řečeno, že výše uvedené příspěvky by měly být posledním slovem k tématu Klondajk na našich stránkách. Právě naopak - berte je spíše jako slovo úvodní, otevírající prostor pro další. Vyzývám proto všechny, kdo by chtěli svým dílem přispět, nechť tak učiní. Na serveru je místa stále dost.
TK
Komentáře vytvořeny pomocí CComment